Mobil Menü

Yurtdışına Çıkmadan Önce

PASAPORT – VİZE İŞLEMLERİ

Yurtdışına çıkabilmek için varsa pasaportunuzun süresini uzatmanız, yoksa pasaport çıkartmanızgerekmektedir. Yeşil Pasaport sahibi akademik ve idari personelimiz öncelikle gidecekleri ülkenin eğer gerekirse vize prosedürünü araştırmalı ve pasaport süresinin geçerli olup olmadığına dikkat etmelidirler. Gri Pasaportla yurtdışına çıkacak olan akademik ve idari personelimiz görevlendirme yazıları ile Personel Daire Başkanlığı’na başvurarak işlemlerini başlatabilirler ve gidecekleri ülkenin eğer gerekirse vize prosedürüne göre işlemlerini yürütürlerBuradan alacağınız yazı ile Çorum İl Emniyet Müdürlüğü, Pasaport Şubesine başvuracaksınız. Bilgi almak için (0364) 224 1009 nolu santralden Pasaport Şubesini bağlatabilirsiniz.

 

SEYAHAT PLANLAMASI

Seyahat planlamanızı yaparken Ulusal Ajans’ın belirlediği şu kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir:

- Eğitim alma hareketliliği faaliyetinden faydalanacak personele ödenecek seyahat gideri miktarı 'Mesafe Hesaplayıcı' kullanılarak hesap edilir. Mesafe hesaplayıcısına http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/tools/distance_en.htm  adresinden ulaşılabilmektedir. 

Mesafe hesaplayıcıda çıkan kilometrenin aşağıdaki tablodaki hibe karşılığı gidiş-dönüş rakamı olup, söz konusu miktar ikiyle çarpılmaz. Personelin aktarmalı olarak seyahat etmesi, yukarıda belirtilen mesafe hesaplaması ile varılan mesafeyi etkilemez.


Eğitim alma hareketliliğinden faydalanan personel, bulunduğu şehirden gideceği şehre seyahati sırasında gerekiyorsa farklı ülke ya da şehirlerde aktarma yapabilir. 


Önemli Not: Ödeme yapılabilmesi için tüm harcamaya ait belgelerin aslı istenir. Uçuş biletleri ile birlikte uçuş kartları’ nın  (boarding pass) teslim edilmesi gerekmektedir.

6. OTEL REZERVASYONU

Seyahat planlamanızı yaptıktan sonra ziyaret edeceğiniz şehirdeki konaklama imkânlarını araştırmanızı ve otel rezervasyonunuzu gitmeden yapmanızı öneririz. Bu konuda tavsiye almak için ziyaret edeceğiniz Üniversite ile iletişime geçebilirsiniz ve varsa konukevlerinde yer ayırtmalarını rica edebilirsiniz.

 

7. EURO HESABI

Erasmus hibe ödemeleri Euro olarak yapılmaktadır. Üniversitemiz Halk Bankası ile anlaşmalı olduğundan ödemelerinizde kesinti olmaması için Halk Bankası – Çorum Şubesinden Euro hesabı açtırmanızı öneririz.  Hesap açtırdıktan sonra, faydalı dokümanlarda bulunan Hesap Bildirim Formunu doldurup Koordinatörlüğümüze gönderiniz.

 

8. HİBE ÖDEMESİ

Rektörlük görevlendirme olur yazısı Koordinatörlüğümüze ulaştıktan sonra hibe sözleşmesi imzalanır ve hak edilen miktarın tamamı en kısa sürede Euro hesabınıza yatırılır. Ödemenin yurtdışına çıkmadan önce yapılabilmesi için Rektörlük olurunun gidiş tarihinden en az 1 hafta önce çıkmış olması gerekmektedir. 

Hibe hesaplamaları aşağıda yer alan tabloda Ulusal Ajans’ın belirlediği hibe miktarları üzerinden şu şekilde yapılmaktadır: 

Ülke Grupları

Hareketlilikte gidilen ülkeler

Günlük hibe miktarları (€)

Grup A

Danimarka, İrlanda, Hollanda, İsveç, Birleşik Krallık

144

Grup B

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Polonya, Romanya, İsviçre, Türkiye

126

Grup C

Makedonya, Almanya, Letonya, Malta, Portekiz, Slovak Cumhuriyeti, İspanya

108

Grup D

Hırvatistan, Estonya, Litvanya, Slovenya

90