Mobil Menü

Kazanan Öğrenciler için Yol Haritası

ERASMUS+ ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİNİ KAZANANLAR İÇİN YOL HARİTASI

GİTMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER:

1. Öğrenim Anlaşması Formu

Stajınızı yapmak üzere sizi kabul edecek olan kuruluş tarafından doldurulup imzalanan 3 nüsha Öğrenim Anlaşması formunun sizle alakalı kısımlarını doldurun (www.erasmus.hitit.edu.tr adresinden bulabilirsiniz).Bu formu doldurup anlaşmış olduğunuz kuruma e-mail ile gönderin.

  -Bilgisayar ortamında doldurun.

  -İmzalı ve mühürlü olmalıdır.

  -İsminize düzenlenmiş olmalıdır.

  -Erasmus Staj Hareketliliği (Erasmus Placement Mobility) kapsamında davet edildiğinizi belirtmeli ve davet edildiğiniz tarih aralığını içermelidir.

  -Yapacağınız staj çalışmasının proje adını veya ana hatları ile staj konunuzun başlığını ve çalışma programınızı içermelidir. İlgili tüm başlıklar doldurulmalıdır.

  Anlaştığınız kurumdan bu formu yukarıdaki maddelere uygun olarak ıslak imzalı, damgalı, orijinal halini size normal posta ile yollamalarını isteyin.

2. Öğrenci Bilgi Formu

Size ait bilgileri içeren bir formdur. Bilgisayar ortamında ilgili tüm alanları doldurmaya çalışın.

BU BELGELERİN HEPSİ BİLGİSAYAR ORTAMINDA DOLDURULMUŞ OLMALI, AYRI AYRI POŞET DOSYA İÇİNDE DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE HAZIRLANMALI, İLGİLİ YERLER ÖĞRENCİ VE İŞLETME TARAFINDAN ATILACAK TÜM İMZALAR ATILMIŞ ŞEKİLDE, ULUSLARARASI İLİŞKİLER BİRİMİNE TESLİM EDİLMELİDİR.

YUKARIDA EVRAKLARINIZI HAZIRLARKEN YA DA HAZIRLADIKTAN SONRA YAPMANIZ GEREKENLER

*Pasaport: İlk defa pasaport çıkaracak olan öğrenciler ofisimizden ‘Harçsız Pasaport Yazısı’ alarak pasaportlarına harç ödemeyebilirler. Pasaport işlemleri Emniyet Müdürlüklerine sorulmalıdır.

* Erasmus Öğrenci ve Elçilik Yazısı: Öğrencinin Erasmus öğrencisi seçildiğine dair ve öğrenci hibesi alacağına dair bir yazıdır. Uluslararası İlişkiler Birimi  tarafından hazırlanır ve öğrenci tarafından gerek duyulan makamlarda kullanılır. Öğrencinin vize işlemlerinde kolaylık sağlanması için hazırlanan belgedir. Uluslararası İlişkiler Birimi tarafından hazırlanır.

* Vize Çıktısı: Vize başvurusu yapan ve vizelerini alan öğrenciler pasaportlarındaki vize sayfalarının çıktılarını bir an önce Uluslararası İlişkiler Birimine ulaştırmalıdırlar. Vizenizin ne zaman çıkacağını lütfen konsolosluklara sorun.

* Uçak Bileti Rezervasyon Çıktısı: Elçilik veya Konsolosluğa giderken kullanılır. Gideceğiniz tarihi belirleyin ve buna göre uçak biletinizi ayarlayın. Vize tarihlerine, gidecekleri okulların eğitim sürelerine ve öğrencilerin istekleri doğrultusunda uçak biletleri öğrencilerin kendileri tarafından alınır.

* Sigorta Belgesi (Sağlık, Mesuliyet ve Kaza Sigortası): Sağlık Sigortası öğrencinin yurtdışında bulunduğu süreler içinde karşılaşabileceği sağlık sorunları için yapılan sigortadır. Mesuliyet Sigortası öğrencinin yurtdışında kaldığı süre boyunca sebep olduğu zararları karşılar. (Katılımcının iş yerinde sebap olabileceği zararları karşılayacak bir yükümlülük sigortası olmalıdır.) Kaza Sigortası çalışanların iş yerindeki kazalardan ötürü uğrayabileceği zararları karşılar. 

Aon Student Insurance: İnternet üzerinden yapılabiliyor. (www.aonstudentinsurance.com

Axa Sigorta'nın Geniş Kapsamlı Sağlık Seyahat Sigortası 

* Banka hesabı açılması: Öğrenciler, Hibelerinin yatırılabilmesi içim Halk Bankasında Euro Döviz hesabı açmaları gerekmektedir. Hesap cüzdanının fotokopisini de Uluslararası İlişkiler Birimi’ ne tüm belgelerle birlikte teslim etmelisiniz. Sözleşmeniz bu banka hesabı bilgisini de içerecek, ödemelerinizi bu hesaba alacaksınız.

* Erasmus Öğrenci Beyannamesi: Öğrencinin Erasmus kapsamındaki haklarını ve sorumluluklarını belirtir bir karttır. Uluslararası İlişkiler Birimi tarafından, Staj Hareketliliği Sözleşmesi imzalanırken verilir.

*Sözleşme: Yukarıdaki tüm işlemleri tamamlayan öğrencilerle Birimizde sözleşme imzalanır. Sözleşmesi imzalanan öğrenciye alacağı hibenin 80% ‘i açmış olduğu Halk Bankası avro hesabına yatırılır. Kalan 20% ise öğrenci faaliyeti bitirip dönüş yaptıktan ve gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra ödenir.

DÖNERKEN VE DÖNDÜKTEN SONRA YAPILMASI GEREKENLER:

1. Katılım belgesi ( Certificate of Attendance) : Bu belge orda staj faaliyetini başarıyla tamamladığınızı gösteren bir yazıdır. İmzalı ve mühürlü olması gerekmektedir. Bu belgenin orjinalini dönmeden önce mutlaka alıp öyle gelin. Bu belgede orda staj yaptığınız tarih aralığı mutlaka yer alsın. Bu belge olmadan 20% ödemeniz yapılamaz.

2. Pasaportdaki giriş çıkış tarihlerini gösteren sayfanın fotokopisi

3. Öğrenci Staj Hareketliliği Nihai Rapor Formu : Hareketlilik sonrası, mail adresinize gönderilen link üzerinden online olarak tamamlanacaktır. 

*** Tüm bu belgeler eksiksiz olarak Hitit Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimine ulaştırılmalıdır...